Back to top

Ako sa ľanová posteľná bielizeň postará o lepší spánok

lenlan 16. mája 2021 0 comments

Problémami so zaspávaním a budením počas noci trpí veľká časť populácie. Je to spôsobené rýchlym a nezdravým životným štýlom, hromadením stresu, ale aj inými faktormi. Čo robiť, aby ste sa namiesto neúspešného prevaľovania v posteli vyspali doružova?

Čo spôsobuje problémy so spánkom?

Nespavosť najčastejšie trápi ľudí vystavených neustálemu stresu. Jeho hromadenie bráni dostatočnému uvoľneniu a následne aj spánku. Na kvalitu spánku môže vplývať tiež zaneprázdnenosť veľkým množstvom problémov a v neposlednom rade ťažké životné situácie, ktoré znamenajú záťaž pre psychiku.

Problémom moderného človeka je tiež nepravidelnosť času, v ktorom chodí spať. Ľudský organizmus vníma zmeny času určeného na spánok a nemusí na ne reagovať pozitívne. Svoje urobí aj elektronika. Zvyk pozerať pred spaním televízor alebo si prezerať obsah na internete na mobile ako relax pred spaním nie je vôbec prospešný. Naopak, svetlo z týchto zariadení zhoršuje uvoľňovanie melatonínu, ktorý je potrebný pre prirodzený spánkový cyklus.

Aké je riešenie?

Ak by ste chceli opäť dobre spávať, nemusíte hneď siahať po prípravkoch na spánok a uvoľnenie. Skúste najskôr prejsť niekoľko jednoduchých krokov.

Zdravý životný štýl — cesta k dobrému spánku

Zdravý životný štýl s dostatkom pohybu a zdravých potravín prospieva celému telu. Počas dňa budete mať dostatok energie na všetko, čo potrebujete, a poďakuje sa vám aj vaše zdravie. Dbajte tiež o vhodné rozloženie jedál počas dňa a veľké porcie plné kalórií si nedoprajte pred spaním. Kvalite spánku pomôžete, ak si na večeru dáte niečo ľahšie, aby ste nezaťažili vaše trávenie a prijali menšiu dávku energie.

Pohyb pomáha zaspať

Pravidelné cvičenie pomáha udržiavať vašu fyzickú kondíciu a má ešte viac pozitív. Prínosmi sú lepšie prekrvenie končatín a mozgu, lepšia nálada vďaka uvoľňovaným endorfínom, odbúravanie stresu a cholesterolu. Pri cvičení dokonale zrelaxuje vaša psychika a vy sa celkom uvoľníte od akéhokoľvek napätia. Ak neradi cvičíte, môžete namiesto toho zvoliť pravidelné prechádzky. Aby sa vám lepšie zaspávalo, postačí pol hodina chôdze na čerstvom vzduchu každý večer.

Pozor na to, kedy pijete kávu

Pocit únavy často „prebíjame“ šálkou kávy. Tú by ste si však mali dopriať len v obmedzenej miere. Poslednú šálku by ste si mali dopriať okolo obeda. Kofeín, ktorý káva uvoľňuje, vás síce nabudí a dodá vám silu na všetko, čo potrebujete urobiť počas dňa, večer vám však bráni zaspať.

Šálka čaju, ktorý vás upokojí

Pomáha tiež teplý bylinkový čaj pred spaním. Pri jeho výbere vám iste radi pomôžu vo vašej lekárni. Bylinky s upokojujúcim účinkom, ktoré pomáhajú zaspať, sú napríklad valeriána lekárska, medovka, rumanček pravý, mäta pieporná a levanduľa.

Prostredie, v ktorom spíte, je dôležité

Mnoho ľudí berie spálňu ako miesto, kde sa „len chodíme vyspať“. Spálňa sa tak pri zariaďovaní domácnosti akosi dostáva na druhú koľaj. Aj prostredie, v ktorom spíte, však významnou mierou vplýva na to, ako si v noci odpočiniete. Zariaďovaniu spálne by ste preto mali venovať zvýšenú pozornosť. Vytvorte v nej priestor, v ktorom budete radi relaxovať. Pozor na odkladanie vecí, ako sú žehliaca doska alebo počítač, ktoré by vám pripomínali nevybavené povinnosti. Vhodnými prvkami okrem postele a šatníka sú napríklad kútik na čítanie, obrazy a dekorácie, ktoré vám pripomenú pekné zážitky.

Kvalitný matrac a posteľná bielizeň

Nekvalitný matrac tiež spraví veľa. Pri jeho výbere preto dbajte o voľbu vhodnej tvrdosti podľa polohy, v ktorej spávate. Nezabudnite na kvalitné posteľné obliečky, ktoré sa postarajú o tepelný komfort počas celého roka. Ak si zvolíte ľanové posteľné obliečky, čaká na vás príjemný, priedušný materiál, v ktorom sa vám bude vždy dobre spať. Ľanová posteľná bielizeň vás bude v lete chladiť a v zime udrží teplo vášho tela pod prikrývkou. Na nepríjemné potenie alebo pocity chladu, ktoré by vás v noci rušili, tak môžete pokojne zabudnúť.

Post a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *