Back to top
Share

Ako vybrať vankúš pre komfortný spánok?

lenlan 5. September 2021 0 comments

Na trhu nájdete širokú ponuku vankúšov v mnohých veľkostiach vyrobených z viacerých materiálov. To však nie je všetko, v čom sa vankúše od seba navzájom odlišujú. Aby ste sa vždy ráno prebúdzali vyspatí doružova, poradíme vám, ako si vybrať ten správny práve pre vás.

Vankúš podľa polohy v spánku

Najdôležitejším kritériom výberu je poloha, v akej spávate. Na nevhodne zvolenom vankúši sa vám nielenže nebude pohodlne ležať a dobre spať. Ráno sa tiež ľahko môžete prebudiť so stuhnutým krkom, bolesťou šije alebo hlavy. Ako prvé sa preto zamyslite nad tým, v akej polohe spávate.

Spánok na chrbte

Ak patríte medzi tých, ktorí najčastejšie spia na chrbte, hľadajte stredne mäkký vankúš a nemal by byť ani veľmi vysoký. Počas noci bude vďaka tomu hlava vo vodorovnej polohe a nebude dochádzať k namáhaniu krčných svalov a chrbtice. Všetky svaly sa budú môcť tiež pekne uvoľniť.

Spánok na bruchu

V spánkovej polohe na bruchu je najlepším riešením mäkký vankúš. Keďže nebude poskytovať veľký protitlak, v noci sa zbytočne krčná chrbtica nedostane do neprirodzenej polohy. Mäkký vankúš sa, naopak, výborne prispôsobí tvaru vášho tela.

Spánok na boku

Pri spánku na boku oceníte vyššiu tvrdosť vankúša. Aby dobre podoprel krk, mal by byť tiež dostatočne vysoký. Správna poloha počas noci je, ak máte rovnú chrbticu. Pre spánok na boku si môžete zakúpiť aj anatomický vankúš.

Vankúš pre spánok v rôznych polohách

Keďže budete počas noci svoju polohu meniť, vyberajte vankúš v strednej tvrdosti a strednej výške. Bude poskytovať vyhovujúcu oporu a zároveň bude dostatočne poddajný.

Aké rozmery zvoliť

Experti na spánok tvrdia, že vankúš by mal podoprieť krk tak, aby bola chrbtica v jednej rovine. Mal by preto siahať len po plecia, ktoré sa majú nachádzať priamo na matraci. V ponuke na trhu nájdete vankúše štandardnej veľkosti 70 x 90 cm aj menšie modely v rozmeroch 50 x 70 a 40 x 60 cm.

Obyčajný alebo anatomický?

Bežný vankúš asi netreba nikomu predstavovať, anatomický vyniká svojím tvarom aj vlastnosťami. Jeho úlohou je podoprieť šiju tak, aby sa svaly celkom uvoľnili a zmierňuje tiež namáhanie krčnej chrbtice. Anatomické vankúše pomáhajú dosiahnuť vyššiu kvalitu spánku a oceníte ich aj vtedy, ak máte problémy s chrápaním. Vyrábajú sa najmä z lenivej peny.

Výplň vankúša

Vo vankúši môžete nájsť páperie aj syntetické materiály. Páperie bude vyhovovať tým, ktorí hľadajú prírodné materiály, nemali by si ho ale zvoliť alergici. Pre nich sú vhodnejšie hodváb alebo syntetické výplne. Z týchto materiálov sa najviac využíva polyesterové vlákno. Polyesterové guličky prinášajú výhodu v tom, že si z nich môžete ubrať alebo pridať podľa potreby. Takéto vankúše je tiež možné prať.

Post a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *