Back to top
Share

Na čo myslieť pri výbere posteľnej bielizne do spálne?

lenlan 15. August 2021 0 comments

Spálňa je miesto, kde potrebujete načerpať dostatok energie na nasledujúci deň. Dôležité je preto vytvoriť v nej pohodovú atmosféru, ktorá podporuje relax. Na túto zásadu by ste mali myslieť pri výbere postele, nábytku, kvalitného matraca aj posteľnej bielizne.

Ponorte sa do pohodlia ľanu

Aby ste sa vždy dobre vyspali, investujte do kvalitného matraca. Pri výbere zohľadnite polohu, v akej spávate, prípadné alergie a iné požiadavky. Na ich základe zvolíte správnu tvrdosť a materiál matraca. K dokonalosti komfortu budú potrebné tiež kvalitné posteľné obliečky. Okrem dizajnu sa zaujímajte o materiál, z ktorého sú vyrobené. Kvalitná posteľná bielizeň je priedušná a šetrná k pokožke, mala by výborne odvádzať pot a rýchlo uschnúť. Výhodou sú prirodzené termoregulačné vlastnosti materiálu. Ak si vyberiete posteľné obliečky z ľanu, v zime vás budú zahrievať a v lete príjemne ochladia.

Akú veľkosť potrebujete?

Pred tým, ako si kúpite ľanové posteľné obliečky, dôkladne si zmerajte veľkosť matraca, paplóna a vankúša. Štandardné rozmery matracov pre manželskú posteľ sú 2 x 90 x 200, no môžu mať aj rozmer 160 x 200, 180 x 200 cm a aj viac. Rozdiely môžu byť tiež pri výbere obliečok na prikrývku. Okrem bežnej veľkosti 140 x 200 cm vhodnej pre matrac veľkosti 90 x 200 sa môžete stretnúť aj s väčšími rozmermi prislúchajúcimi k veľkosti matracov. Dvojitý paplón môže mať rozmery 200 x 220 cm alebo 220 x 240 cm. Aj vankúše sa vyrábajú vo viacerých rozmeroch. Priveľmi malé i priveľké obliečky by mohli znižovať vaše pohodlie.

Samostatne alebo sady posteľnej bielizne?

Jednotlivé obliečky a plachtu si môžete zakúpiť samostatne alebo ako sadu. Ak chcete dosiahnuť dokonalé zladenie odtieňov, odporúčame výhodné sady, v ktorých zakúpite posteľné obliečky pre každého člena rodiny.

Farby, ktoré vás oslovia

V moderných trendoch pre bývanie sa v posledných rokoch čoraz viac objavujú prírodné materiály a svetoví dizajnéri tiež často siahajú po prirodzených prírodných farbách. Je to preto, že tieto odtiene prinášajú do života pokoj. Vyberať si tak môžete ľanové posteľné obliečky v prirodzenej farbe ľanu alebo napríklad niektorom z odtieňov hnedej. Ak máte radšej farebnosť, do spálne sa sú vhodné tóny zelenej, modrej, fialovej i biela. Z ostatných farieb odporúčame siahnuť po bledších odtieňoch. Prečo? Napríklad výrazná červená, oranžová alebo žltá by boli pre navodenie relaxačnej atmosféry priveľmi živé. Nezabudnite na zladenie obliečok s ostatnými prvkami miestnosti, ako sú nábytok, dekorácie či textilné doplnky.

Post a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *