Back to top

Ľan alebo bavlna? Ktorý materiál je lepší na posteľnú bielizeň?

lenlan 26. septembra 2021 0 comments

Ľan alebo bavlna? Aj vy máte radi ten moment, keď sa uložíte do postele, zakryjete paplónom a privriete oči? Takýto záver dňa vyžaduje viac ako tiché prostredie. Dôležitým prvkom pre váš komfort je zvolený materiál posteľnej bielizne. Porovnanie dvoch najviac používaných vám prinášame v nasledujúcom článku. 

Ľan alebo bavlna — prírodné materiály

Ľan aj bavlna sa na výrobu tkanín používajú už celé storočia. Tieto prírodné materiály sú pohodlné, vyznačujú sa vysokou odolnosťou a nespôsobujú žiadne alergické reakcie. Môžete ich preto bez obáv používať aj pre najmenšie deti. Napriek ich mnohým podobnostiam existuje medzi týmito dvoma tkaninami niekoľko zásadných rozdielov. 

Ľan — storočiami osvedčená kvalita

Vedeli ste, že ľan patrí medzi najdlhšie používané tkaniny na svete? Jeho vlastnosti si cenili už v starovekom Egypte. Ľan je materiál, ktorý prekvapuje svojou pevnosťou, je príjemne chladivý, dobre absorbuje vlhkosť a odvádza teplo. Využíva sa na výrobu obrusov, uterákov, odevov, textilných ozdôb a posteľnej bielizne. 

Ľanová posteľná bielizeň — aké sú jej výhody? 

Výhod ľanovej posteľnej bielizne je mnoho. Spomenieme aspoň tie najhlavnejšie:

  1. Ľanová posteľná bielizeň vám poskytne výbornú reguláciu teploty v každom ročnom období. V zime vás zahreje a v lete ochladí. 
  2. Mnohých od tohto materiálu odrádza predstava, že ľan je priveľmi tuhý a bude počas spánku nepríjemne škriabať. Opak je však pravdou — ľanové posteľné prádlo je po každom praní ešte jemnejšie a mäkšie. 
  3. Ľan sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči oderu. Posteľné obliečky vydržia dlhšie ako bavlnené. 
  4. Potíte sa v spánku? Pre ľanové obliečky to nie je žiaden problém. Tento materiál výborne absorbuje vlhkosť a rýchlo schne. 
  5. 100 % prírodné zloženie poteší všetkých, ktorí sa chcú správať ekologicky. Vďaka odolnosti tejto rastliny sa pesticídy a hnojivá pri jej pestovaní používajú len v minimálnom množstve.
  6. Ľan je hypoalergénny materiál vhodný aj pre ľudí s citlivou pokožkou. 

Ľan alebo bavlna? Aké sú výhody bavlny?

Bavlna je známa svojou mäkkosťou. Používa sa pri výrobe posteľných obliečok, oblečenia, utierok a textilných doplnkov do domácností. Vyznačuje sa tiež schopnosťou pohltiť porovnateľné množstvo vody ako ľan. Aké sú výhody posteľných obliečok z tohto materiálu? 

  1. Bavlnené obliečky sú príjemné na dotyk, nedráždia, majú tiež vysokú prievzdušnosť a pomáhajú zabraňovať poteniu. 
  2. Má dobrú termoregulačnú schopnosť, v porovnaní s ľanom však končí až na druhom mieste. 
  3. Tento materiál má dobrú stálosťou farieb aj po mnohých praniach. Pri praní odporúčame klasicky obrátiť obliečky rubovou stranou smerom von. I keď je jej životnosť oproti ľanu o niečo kratšia, stále patrí medzi odolné materiály. 
  4. Bavlna patrí medzi prírodné materiály. Ak si však chcete byť istí, že sa pri jej pestovaní nepoužívalo nadmerné množstvo pesticídov, vyberajte radšej produkty z bio bavlny.

Post a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *