Back to top

Prečo je ľan z ekologického hľadiska veľmi dobrou voľbou?

lenlan 25. apríla 2021 0 comments

Dnes už niet pochybností o tom, že naše životné prostredie je zahltené obrovským množstvom prirodzenou cestou ťažko odbúrateľných a recyklovateľných materiálov. Celý náš životný štýl predstavuje rýchle čerpanie zdrojov, ale naša planéta nám už teraz vysiela varovné signály. Nastal pravý čas obrátiť sa smerom od rýchlych možností a siahnuť po trvácnosti. Je zaujímavým faktom, že stále viac sa vraciame k materiálom, ktoré poznali už naši predkovia. Ak hľadáte skutočne udržateľnú voľbu v oblasti tkanín, ideálnou voľbou je ľan, alebo konope. V našom dnešnom článku vám prezradíme všetko, čo potrebujete vedieť o udržateľnosti i o tom, prečo je ľan v otázkach životného prostredia jednou z najlepších možností. 

Pri produkcii ľanových výrobkov sa využíva vždy celá rastlina 

Z hľadiska celkového dopadu na životné prostredie našej planéty by sme len ťažko hľadali univerzálnejší materiál ako ľan. Pri produkcii bielizne i oblečenia sa využíva celá rastlina. Pri pestovaní ľanu rovnako nie sú extrémne vysoké nároky na vodné zdroje. Spotreba vody je nižšia ako pri pestovaní, výrobe bavlny a výrobe syntetických tkanín. Použitie pesticídov, herbicídov a hnojív je v porovnaní s bavlnou minimálne.

Výhodou je tiež fakt, že oblečenie i bielizeň z ľanu sú 100% prirodzenou cestou odbúrateľné. V porovnaní s bežne dostupnými produktami je však potrebné podotknúť, že produkty z ľanu sa pýšia i mimoriadnou odolnosťou a dlhou trvácnosťou. Zväčša vydržia 20 rokov a viac, vďaka faktu, že ľan je mimoriadne pevné prírodné vlákno. Praním sa súčasne stáva mäkším a príjemnejším na nosenie. 

Ľan môže v módnom priemysle znamenať návrat k tradičným materiálom

Úžitkové vlastnosti a jeho vyššia dlhodobá udržateľnosť predurčujú ľan v sektore odievania na reštart záujmu  o tento po stáročia používaný materiál. Ľan zanecháva pri svojej produkcii menšiu škodlivú uhlíkovú stopu v porovnaní so syntetickými tkaninami, ako aj v porovanní s bavlnou. Jedine konopné látky ponúkajú ešte udržatelnejšiu alternatívu. Konkurencia a nadvláda lacnejších bavlnených tkanín je nespochybniteľná. Prináša však výrazné negatívne sociálne, zdravotné a environmentálne dopady najmä v krajinách produkcie bavlny, produkcie výrobkov z bavlny. 

Post a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *