Back to top

Už viete, ako si zariadite vašu spálňu?

lenlan 19. septembra 2021 0 comments

Konečne sa sťahujete do nového domu a potrebujete ho zariadiť? Alebo len chcete vymeniť nábytok či iné prvky domácnosti? Miestnosťou, ktorá sa v takých chvíľach najčastejšie akosi odsúva na posledné miesto v poradí priorít, je spálňa. Práve táto izba však vyžaduje mnoho pozornosti. Ako si zariadiť spálňu tak, aby ste si v nej vždy dobre odpočinuli, vám poradíme v nasledujúcom článku.

Ako si zariadiť spálňu? Dbajte na zdušnosť a dostatok priestoru

Spálňa je miestnosť, v ktorej budete chcieť predovšetkým dobre zrelaxovať. Preto tu pri výbere a rozmiestňovaní nábytku myslite na zachovanie dostatku priestoru. Vzdušná izba má priaznivý vplyv na psychiku a bude sa vám v nej dobre odpočívať. Priveľa nábytku, úzke priechody a málo miesta, naopak, pôsobia veľmi stiesňujúcim dojmom. Negatívne tiež vplývajú na náladu a nedovolia dostatočne sa uvoľniť.

Aký nábytok do spálne budete potrebovať?

Zariaďovanie spálne zamerajte na funkčnosť i estetiku jednotlivých kúskov. Začnite zoznamom nábytku, ktorý je pre vás nevyhnutný. Tento krok nie je dôležitý len v malej panelákovej izbe. Aj vo väčšom priestore sa ľahko môže stať, že spálňu zaplníte zbytočnými kúskami, ktoré budú len zaberať miesto.

Prvá je posteľ

Posteľ nie je len nevyhnutnou súčasťou spálne, stáva sa tiež jej dominantným estetickým prvkom. Pri výbere postele si všímajte jej rozmery a kvalitu materiálov, z ktorých je vyrobená. Záleží tiež na kvalite matraca. Jeho výberu venujeme na našom blogu samostatný článok.

Bez nočných stolíkov to nepôjde

I keď sú nočné stolíky rozmerovo menšie, sú nevyhnutnou súčasťou spálne. Nočný stolík prináša komfort pri odkladaní všetkých dôležitých drobností, ako sú šperky, hodinky či mobil. Položiť si naň môžete tiež budík a nočnú lampu. Nočné stolíky sa vyrábajú v rôznych rozmeroch s poličkami a zásuvkami i bez. Vybrať si tak môžete presne podľa vašich potrieb.

Šatník

Šatník v spálni je akousi samozrejmosťou. Jeho umiestnenie v rovnakej miestnosti, v ktorej spíte, oceníte každé ráno pri vyberaní oblečenia. V súkromí spálne sa budete môcť pohodlne prezliecť bez zbytočného pobehovania po domácnosti. Ak vaša spálňa nedovoľuje vybrať priestranný šatník, pokúste sa kúpiť aspoň menšiu komodu alebo poličky na základné oblečenie. Mnoho priestoru šetria tiež vstavané šatníky na mieru.

Doplnky do spálne – atmosféra a praktickosť

Po zozname nábytku sa môžete zamerať na doplnky podľa toho, koľko priestoru máte k dispozícii. Ak ste vášnivým fanúšikom kníh, v spálni sa môže nachádzať napríklad kútik na čítanie. Máte radi poriadok a vyrušujú vás kôpky oblečenia na stoličkách či iných miestach? Všetko vyrieši vešiak alebo tzv. nemý sluha na oblečenie.

Praktickými doplnkami do spálne sú tiež poličky na stenu. Môžete ich využiť na odkladanie vecí alebo umiestnenie dekorácií. Na stene v spálni sa bude krásne vynímať tiež obraz alebo zväčšená fotografia.

Nezabudnite na bytový textil

Pre dobrý odpočinok je nemenej dôležitý bytový textil. Nezabudnite preto pri otázke ako si zariadiť spálňu aj na zatemňovacie závesy na oknách, ktoré sa postarajú o vhodné svetelné podmienky pre váš spánok. Pre celkový dojem v miestnosti sú dôležité tiež záclony na oknách z ľahkých, vzdušných materiálov. Môžete si zvoliť klasické prevedenie v bielej alebo moderné dizajnové záclony.

Aby sa vám vždy dobre spalo, vyberte tiež posteľné obliečky z kvalitných materiálov. Posteľné obliečky by mali byť priedušné a dobre odvádzať pot. Myslite aj na dizajn, ktorý vhodne zapasuje k ostatným prvkom zariadenia vašej spálne.

Post a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *