Back to top

Behúň na stôl — viac ako dekoračný prvok

lenlan 4. júla 2021 0 comments

Krásne prestretý stôl priam vyzýva k tomu, aby ste si zaň sadli a pustili sa do jedla. Rovnako príjemne sa pri ňom cítia aj vaši hostia a ľanové behúne dokážu toto čaro ešte znásobiť. Ako si behúň ušiť, vám poradíme v nasledujúcom článku.

Prečo používať behúň na stôl?

Behúň na stôl je užší ako bežný obrus. Pokladá sa do strednej časti stola priamo na jeho dosku alebo podkladový obrus. Obe kombinácie vyzerajú veľmi efektne. Na behúň ako centrum stola môžete ukladať misy s jedlom, vázy a karafy s nápojmi.

Poslúži vám však aj inak. Na slávnostnom i každodenne používanom obruse sa stáva, že sa na ňom časom objavia odolné škvrny, ktoré sa nedajú vyprať. Ak je vám ľúto zbaviť sa starého obrusu, behúňom škvrnu ľahko prekryjete.

Pre každodenné stolovanie

Zaiste to poznáte aj vy: keď ráno vstanete, je potrebné rýchlo vychystať deti do školy, vy sa ponáhľate do práce. Večer si spolu sadnete k stolu, ktorý ste medzitým sotva stihli umyť. Vaše spoločné stolovanie môže však byť aj v takomto hektickom čase stretnutím, pri ktorom budete mať pocit malej slávnosti. Stačí len maličkosť, ktorou je ľanový behúň. Tento malý doplnok dokáže bežné stretnutie pri večeri premeniť na malú slávnosť. Jeho prestretie vám pritom zaberie len niekoľko sekúnd. Vyskúšajte a sami uvidíte, ako sa zmenia vaše pocity pri jedle.

Akú látku vybrať

Na ľanový behúň budete potrebovať kvalitnú metráž a rozmery vášho stola. Aby tento typ obrusu pôsobil prirodzene, mal by zaberať maximálne polovicu jeho šírky. Na protiľahlých okrajoch ho môžete nechať voľne padať alebo ho ukončíte pri hrane stola. Presnú dĺžku stanoví váš vkus.

Dôležitý je tiež výber farby a vzoru. Tu sa riaďte farbou podkladového obrusu a tiež štýlom zariadenia celej jedálne. Úlohou behúňa ako textilného doplnku je dokonale doplniť dizajn miestnosti. Zároveň by jeho farba mala ladiť alebo vytvárať vhodný kontrast s jedálenským servisom. Ak hľadáte univerzálnu možnosť, zvoľte bielu alebo prírodný odtieň ľanu.

Ako ušiť ľanový behúň na stôl

Látku si po zakúpení najskôr vyzrážajte. Ľanová metráž, podobne ako iné prírodné materiály, sa po prvom opraní mierne zbehne. Opranú textíliu ožehlite. Potom už môžete začať s meraním a strihaním. K rozmerom behúňa pridajte približne 1 – 2 cm do každej strany na založenie okrajov. Potom vám zostáva už len jeden alebo dvakrát založiť okraj a ľanový behúň je hotový.

Post a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *