Back to top

Ľan verzus bavlna – čo vybrať v prípade posteľnej bielizne?

lenlan 2. mája 2021 0 comments

Ľan a bavlna medzi sebou už od nepamäti zvádzajú boj, ktorý z nich je lepším materiálom v prípade posteľnej bielizne. Samozrejme, môžete sa radiť medzi verného fanúšika bavlny, ktorý oceňuje priedušnosť v spojení s nižšími finančnými nákladmi. Možno nemáte preferencie a hľadáte vhodný zdroj informácií, ktorý by vám poradil v tejto oblasti. Dnes sme si pre vás pripravili zhrnutie, ktoré vás prevedie porovnaním ľanu a bavlny. Prečo ľan dokáže poraziť bavlnu na celej čiare a aké benefity z jeho používania vyplývajú? Všetko vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. 

Ľan vyniká väčšou odolnosťou 

Ľan je materiálom, ktorý je ľuďom známy už celé tisícročia. Vedeli ste, že už starí Rimania šili z ľanu svoje tógy? Oproti bavlne vyniká ľan dlhšou životnosťou a vyššou odolnosťou voči vonkajším vplyvom. Dokáže byť stále krásny i napriek častému praniu. Za vyššiu odolnosť ľanu sú zodpovedné celulózové vlákna, ktoré sú dlhšie ako v prípade bavlny. Predpokladá sa, že ľanová posteľná bielizeň dokáže vydržať až 30 rokov. 

Ľan dokáže odvádzať z pokožky vlhkosť efektívnejšie 

Každý z nás sa pri spánku potí. V porovnaní s bavlnenou posteľnou bielizňou však dokáže ľan efektívnejšie odvádzať vlhkosť a zabezpečiť tak príjemné sny i počas horúcich dní. Vlákna ľanu v posteľnej bielizni sú duté, a preto dokážu zabezpečiť lepšiu cirkuláciu vzduchu i práve spomínanej vlhkosti. Rovnako ľan oproti bavlne vyniká i antistatickými vlastnosťami. Je odporúčaným materiálom, ak hľadáte posteľnú bielizeň, ktorá nebude poškodzovať vaše vlasy. 

Ľan je lepšou možnosťou pre alergikov 

Ak sú peľové zrnká a prachové častice vašou nočnou morou, stavte v prípade posteľnej bielizne na ľan. Dokáže vám poskytnúť oveľa lepší komfort ako bavlna, pretože sa vyznačuje hypoalergénnymi vlastnosťami. V prípade detí a alergikov sa vždy oplatí staviť na ľan. 

 

Ľan i bavlna sú prírodné vlákna, ktoré si dokážu získať pozornosť každého milovníka kvality. Ak máte na svoju posteľnú bielizeň vyššie nároky, ľan je ideálnou možnosťou. Je krásny, nadčasový, s vysokou trvácnosťou.

Post a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *