Back to top

Vyberiete si bavlnu alebo lenivý vzhľad ľanovej bielizne?

lenlan 6. júna 2021 0 comments

Spánkom človek strávi približne tretinu každého dňa, preto je veľmi dôležitá kvalita posteľnej bielizne, ktorú používate. Ktorý materiál bude pre vás lepší — bavlna alebo ľan?

Prírodné materiály, ktoré sa od seba odlišujú

Bavlna i ľan sú čisto prírodnými materiálmi, majú však v niečom odlišné vlastnosti. Prvým rozdielom je spôsob pestovania. Bavlna je pri pestovaní náročnejšia na starostlivosť. Ak chcete používať bavlnu, ktorá nebola hnojená pesticídmi, musíte siahnuť po bio bavlne. Ľan je naproti tomu veľmi nenáročnou rastlinou. Pri jeho pestovaní a tiež následnom spracovaní nie je potrebné používanie chemických látok.

Výhody ľanu

História ľanu siaha až do starovekého Egypta a slávnej Rímskej ríše. Tento materiál dokáže absorbovať veľké množstvo vody, je ľahký a priedušný. Navyše rýchlo usychá. Ľanové posteľné obliečky preto predstavujú riešenie, pri ktorom si môžete byť istí, že je odolné voči množeniu baktérií. Poskytne komfort počas celej noci aj tým, ktorí sa často potia bez toho, aby mali pocit vlhka. Ľanové posteľné prádlo je tiež hypoalergénne a vhodné pre ľudí s kožnými problémami.

Pokrčený? To vôbec nevadí

Niektorým ľuďom na ľane vadí jeho mierne pokrčený vzhľad. Táto vlastnosť mu však zároveň pridáva na jedinečnosti a patrí k jeho typickým črtám. Ľanové oblečenie alebo posteľná bielizeň vďaka tomu vynikajú prirodzeným, prírodne pôsobiacim dizajnom.

Mäkký a jemný povrch

Ak sa vám ľanové posteľné obliečky zdajú byť priveľmi tvrdé, postačí ich len oprať. Každým praním získava tento materiál novú mäkkosť. Ak ho budete prať pri teplotách do 40 °C, svoje vlastnosti si zachová po dlhú dobu. Pri tvrdej vode používajte tiež zmäkčovač. Ľanové obliečky môžete nechať usušiť voľne na vzduchu, no dajú sa sušiť aj v sušičke pri strednej alebo nízkej teplote. Ak ich zo sušičky vyberiete hneď po dosušení, nebudete ich musieť ani žehliť.

Čo môžete očakávať od bavlny

Ak hľadáte bezchybne vyhľadenú posteľnú bielizeň, potom je pre vás voľbou číslo 1 bavlna. Vyrába sa z bavlníka a výsledkom je tkanina jemnejšej štruktúry ako ľan. Z bavlny vznikajú podľa spôsobu tkania rôzne materiály od bežnej bavlny, cez mušelín až po prírodný satén a flanel. Bavlnené posteľné prádlo je priedušné a príjemné na dotyk. Priedušnosť je však v porovnaní s ľanom o niečo nižšia. V letnom období má tiež menšiu chladivú schopnosť. Bavlna je vo všeobecnosti veľmi obľúbená pre tvarovú a farebnú stálosť a príjemnú mäkkosť. Keďže je jej výroba lacnejšia, je cenovo dostupnejšia.

Starostlivosť o bavlnu

Ak chcete, aby vaše bavlnené obliečky boli vždy perfektne vyžehlené, bude to chcieť trochu viac úsilia. Nečakajte, kým po opraní celkom vyschne, žehlite ju ešte za vlhka, aby ste sa vyhli kropeniu.

Post a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *