Látky z ľanu a ich história má niekoľko titsícročí. Pre jeho výborné úžitkové vlastnosti sa teší veľkej obľube až dodnes. Ako sa ľan spracuje, kým sa ako ľanová látka dostane do domácnosti?
Pestovanie ľanu v minulosti
Archeologické nálezy datujú pestovanie ľanu až do 7. tisícročia pred n. l. Patrí preto medzi najdlhšie pestované rastliny na svete. Jeho pôvod nie je celkom jasný. Viaceré pramene zhodne hovoria o prvom výskyte v oblasti dnešného Stredného východu, odkiaľ sa dostal do Egypta a Perzie. Na naše územie sa ľan dostal začiatkom 4. tisícročia pred n. l.
Látky z ľanu majú tradíciu aj na Slovensku
Ľan má v našich prírodných podmienkach priaznivé prostredie na svoj rast. V minulosti sa najviac pestoval na severe a východe našej krajiny. Ľanové látky sa používali na šitie košieľ, spodnej bielizne, blúzok a šil sa z nich tiež textil do domácnosti. Ľanovú posteľnú bielizeň, uteráky, utierky, obrusy a dokonca tiež vrecká na chlieb či bylinky je možné ešte dnes nájsť aj v skriniach našich starých mám. Ľanové látky boli nielen dostupné, ale vydržali tiež časté používanie. Niet preto divu, že sa z nich šila aj výbava nevesty, ktorá potom slúžila mnoho rokov.
Od ľanu až k ľanovej látke
Kým sa z ľanu stala látka vhodná na šitie, musel prejsť dlhým procesom spracovania. Ten pozostával z niekoľkých krokov:
- Po zbere ľanu z poľa sa museli rastliny vysušiť. Zviazali sa preto do zväzkov, ktoré sa zavesili na kryté, dobre vetrané miesto.
- Nasledovalo jeho drhnutie, pri ktorom sa oddelili semienka od stoniek. Výsledkom bol nielen ľan pripravený na ďalšie spracovanie, ale tiež semená na nasledujúcu vegetačnú sezónu. Zo semien sa tiež lisoval olej.
- V nasledujúcom kroku sa ľan máčal alebo rosil a opäť vysušil.
- Potom prichádzalo na rad lámanie na lámačkách. Stonky ľanu sa pritom udierali tak, aby sa všetky drevité časti odlomili a uvoľnili sa z vlákien.
- Posledné nečistoty sa odstránili z vlákien česaním.
- Nakoniec nasledovalo pradenie vlákien, z ktorých sa tkalo ľanové plátno.