Back to top

Látky z ľanu – výroba, história, vlastnosti

lenlan 8. apríla 2023 0 comments

Látky z ľanu sú vyhľadávaným prírodným materiálom. Textília spĺňa požiadavky udržateľnej módy, je nadčasová, trendy a funkčná. Okrem originálneho vzhľadu má aj mnoho benefitov a zaujímavých vlastností. Ako sa ľanová látka vyrába, aké výhody vám prinesie a ako sa o ňu treba starať?

Z lánov a polí až k vám domov

Dnešný postup výroby ľanových tkanín sa v mnohom nelíši od procesu výroby v staroveku. Ľanové textilné vlákno sa získava zo stonky ľanu siateho. Túto rastlinu môžete vidieť aj na slovenských poliach. Po zbere, očistení sa extrahuje z rastliny samotné vlákno. Najdlhšie z nich sa spriadajú do priadzí, ktoré sa nakoniec tkajú do finálneho produktu – ľanovej látky.
Zatiaľ čo v súčasnosti hrajú veľkú rolu stroje, v minulosti sa ľanové látky vyrábali výhradne manuálne. Pestovatelia ľan vlastnoručne zbierali, viazali do stohov a nechali sušiť. Vysušené rastliny sa ťahali cez obrovský hrebeň, ktorý ich očistil od hlávok so semenami. Vlákna sa uvoľňovali počas máčania. Stonky sa po opätovnom vysušení lámali a vlákna sa ľahko oddelili od drevitej časti. Po prečesaní sa z vlákien vyrába priadza. Hoci sa výroba a tradičné postupy časom zautomatizovali, jedna vec sa doposiaľ nezmenila: Ide o skutočne prírodný materiál.

Široké využitie v domácnosti aj na oblečenie

Prirodzená farba čerstvo utkanej ľanovej tkaniny nie je čisto biela, má jemný nádych hnedej alebo béžovej. Látky z ľanu majú hrubú štruktúru a drobné „chĺpky“. Hrúbka štruktúry sa odvíja od hrúbky použitých vlákien a veľkosti uzlov. Iné odtiene sa získavajú farbením a úmyselným bielením, takýmto spôsobom nadobúda ľanová látka tiež hladší povrch, je tenšia a jemnejšia.

Látky z ľanu sú typické svojou všestrannosťou a majú široké využitie. Už tradične sa používajú na posteľné plachty a obliečky, obrusy, obrúsky, utierky do kuchyne, ale aj uteráky do kúpeľne. Nájsť môžete však aj ľanové vreckovky, vrecká na potraviny či ekologické nákupné tašky. Samostatnou kategóriou je ľanové oblečenie. Z neho si môžete vybrať elegantné aj ležérne kúsky typické svojou nadčasovosťou a nedbalou sofistikovanosťou. Šaty, sukne, blúzky, ale aj pánske voľnočasové obleky, košele a pohodlné nohavice môžete doplniť dokonca aj letnou ľanovou obuvou. Výpočet produktov z ľanovej látky doplnia rôzne dekorácie či maliarske plátna, väzby kníh a obuvnícke nite na šitie.

Látky z ľanu sú zdravý materiál

Textílie z ľanu sú šetrné k zdraviu i k životnému prostrediu. Pri pestovaní nie je potrebné použitie pesticídov a rôznych chemických látok či hnojív. Preto po ľanovej látke siahajú ľudia s citlivou pokožkou, nedráždi ani pokožku s ekzémom, psoriázou alebo inými problémami. Tento prírodný materiál pokožku dokonca chráni, a to aj vďaka prirodzenej rovnováhe pH, ktorou sa látka vyznačuje.

Aby ste sa mohli spoľahnúť na bezpečnosť a zdravotnú neškodnosť látok, pri výbere skontrolujte certifikát kvality. Tento certifikát získajú len materiály spĺňajúce prísne kritériá. Ľanové látky sa testujú na prítomnosť chemikálií, ťažkých kovov, konzervačných a iných látok, ktoré by mohli spôsobiť alergické reakcie.

Ľanové látky sú skvelou voľbou aj pre ľudí s alergiami spojenými s dýchacími cestami. Tento materiál má totiž neoceniteľné antibakteriálne vlastnosti. Dokáže zatočiť nielen s baktériami, ale aj s vírusmi, hubami, plesňami a patogénnymi mikroorganizmami.

Navyše nepriťahuje a nezadržiava prach. Je to preto, že prírodné vlákna netvoria statickú elektrinu, prach teda na látku menej sadá a tá sa pomalšie špiní. Okrem ľudí s dýchacími problémami je ľanová tkanina vhodným materiálom pre domácnosť, kde je potrebné zaistiť hygienickú čistotu. Napríklad pri  narodení bábätka a v domácnostiach s malými deťmi. Pridanou hodnotou je aj repelentný účinok voči hmyzu.

Praktické vlastnosti ľanovej tkaniny

Ľanová tkanina sa využívala v starovekom Egypte na prípravu múmií, ktoré môžeme aj po uplynutí tisícov rokov vidieť zachovalé v múzeách. To je dôkazom, že vysoká odolnosť je jednou z nepopierateľných výhod ľanu. Ľanové látky si aj pri každodennom používaní uchovávajú pevné spoje nití a len ťažko na nich vzniknú škrabance či natrhnutia. Životnosť ľanových tkanín sa v dnešnej dobe nedá porovnávať s trvácnosťou tých egyptských. Avšak s istotou sa dá povedať, že svoju službu budú vykonávať celé desaťročia.

Absorbovanie vlhkosti a rýchle usychanie

Schopnosť výborne absorbovať vlhkosť a rýchlo vysychať predurčuje ľan na výrobu utierok či osušiek do kúpeľní a sáun. Tieto vlastnosti sú tiež dôvodom vysokej obľuby ľanového oblečenia počas horúcich letných mesiacov. Okrem toho, že výborne saje pot a rýchlo schne, je aj ľahké a podporuje neustálu cirkuláciu vzduchu. Teplo sa preto pod oblečením neudrží — ľan ho prepúšťa von, a tým má na pokožku chladivý účinok. Ľan sa však výborne prispôsobí aj iným teplotám. Jeho termoregulačné schopnosti zabezpečia, že počas tropických nocí vás posteľná bielizeň z ľanu ochladí, avšak v zime teplo udrží a zahreje.

Starostlivosť o látky z ľanu

Hoci látky z ľanu vyžadujú minimálnu starostlivosť, odporúčame držať sa zásady „jednoducho a jemne“. Častejším praním ľan zmäkne a zjemnie, hoci si stále zachováva svoj tvar a všetky vlastnosti.

Tkaniny z ľanu perte maximálne na 40 stupňov. Keďže je látka antistatická, škvrny sa na nej príliš nedržia a nemusíte sa obávať, že ju na nižšej teplote nevyčistíte. Vyhnite sa pracím prostriedkom s bielidlami, pretože agresívne čistiace prostriedky urýchlia vyblednutie typickej patiny ľanu a oslabujú ho. Nedoporučuje sa pre ľanové látky ani používanie aviváže. V prípade, že potrebujete zmäkčovadlo, siahnite radšej po obyčajnom octe. Ak máte na práčke program na šetrné pranie s nižším počtom otáčok, používajte ho pri praní ľanu.

Ľanové látky sa najlepšie vysušia na vzduchu, či už vnútri alebo vonku, nie však na priamom slnku. Môžete ich voľne položiť na sušiak alebo zavesiť na mohutnejší vešiak. Tenké drôtene vešiaky nie sú úplne ideálne. Ľanový textil je prirodzene krčivý. Krčivosť mu dodáva typický šmrnc a je žiadaným efektom jeho dizajnu. Preto sa nemusíte trápiť žehlením. Ak máte predsa len pocit, že sa žehleniu nedá vyhnúť, žehlite rýchlo z vnútornej strany tesne pred dosušením. Látku si môžete aj jemne pokropiť.

Ak Vás tento článok inšpiroval, môžete si pozrieť našu ponuku ľanových látok.

Post a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *