Back to top

Posteľný matrac. Aký vám bude najlepšie vyhovovať?

lenlan 12. septembra 2021 0 comments

Posteľný matrac je dôležitá súčasť postele, od ktorej závisí váš komfort počas celej noci. Ako vybrať matrac tak, aby sa vám spalo naozaj pohodlne a dobre ste si odpočinuli, vám poradíme v nasledujúcom článku.

Ako vybrať matrac

Pri výbere posteľného matraca sa má klásť dôraz najmä na pohodlie pri spánku. Nekvalitný posteľný matrac vám však neprinesie len znížený komfort. Ráno, prípadne tiež počas noci, by ste sa mohli budiť s bolesťami kĺbov alebo chrbtice. Pri jeho výbere preto zvážte niekoľko kritérií. Najhlavnejším kritériom je tvrdosť matraca. Tá by mala byť prispôsobená vašej hmotnosti, veku a polohe v spánku.

Posteľný matrac podľa tvrdosti

Tvrdosť matracov sa označuje číslami od 1 do 4.

Tvrdosť 1

Najmäkšie matrace sú určené pre seniorov, ľudí s bolesťami kĺbov a tiež pre osoby do 60 kg. Sú vhodné aj pre ľudí, ktorí sú odkázaní na lôžko, minimalizujú totiž vznik preležanín. Mäkký materiál vytvára len malý protitlak a dobre sa prispôsobuje tvaru tela.

Tvrdosť 2

Tvrdosti 2 a 3 si ľudia vyberajú najčastejšie. Matrac tvrdosti 2 je vhodný pre osoby do 100 kg. Poskytuje dobú oporu chrbtici a je tiež dostatočne elastický, aby sa prispôsobil tvaru tela. Pre dobrú poddajnosť ho oceníte, ak najčastejšie spíte na boku aj pre spánok vo všetkých polohách.

Tvrdosť 3

V tejto kategórii nájdete tvrdšie matrace určené pre hmotnosť do 120 kg. Počítajte s menšou elasticitou a vyšším protitlakom. Sú vhodné pre mladšie osoby a tiež deti, u ktorých sa pohybový aparát ešte stále vyvíja. Ak vás zaujíma určenie podľa polohy v spánku, môžete si ho vybrať, ak spíte naboku, na bruchu alebo v noci častejšie meníte polohu.

Tvrdosť 4

Najtvrdšie matrace využijú osoby s hmotnosťou do 150 kg. Často ich tiež preferujú muži. Tvrdosť matraca 4 je vhodná aj pre tých, ktorí počas noci spia prevažne na chrbte. Budú vyhovovať ľuďom, ktorí majú radi tvrdší podklad a vyžadujú vysokú mieru opory.

Ak si neviete vybrať, existuje riešenie v podobe matraca s dvojitou tvrdosťou. Znamená to, že z každej strany bude mať inú tvrdosť a budete si ho môcť otáčať tak, ako vám vyhovuje.

Posteľný matrac podľa materiálu

Pri výrobe matracov sa používa niekoľko materiálov. Môžete sa rozhodnúť pre niektorý druh peny, pružinové matrace alebo latexové.

Matrace z peny

Do tejto kategórie radíme matrace z PUR peny, bio peny, HR studenej a lenivej peny. Všetky sa dobre prispôsobujú tvaru tela. Jednotlivé materiály sa tiež navzájom kombinujú a môžete si ich vybrať v rôznych tvrdostiach. Pre alergikov budú najvhodnejšie matrace z bio peny a HE studenej peny. Pre seniorov sú dobrou voľbou matrace z lenivej peny.

Pružinové matrace

Pružinový posteľný matrac je vhodný pre alergikov a bránia množeniu roztočov. Je to pre ich vysokú priedušnosť. Vyrábajú sa v troch prevedeniach ako klasické pružinové, taštičkové a mikrotaštičkové.

Moderné pružinové matrace v prevedení s klasickým pružinovým jadrom sa vyrábajú s ohľadom na dosiahnutie dlhej životnosti. Vzájomná prepojenosť pružín zabraňuje ich uvoľňovaniu.

Taštičkové a mikrotaštičkové matrace obsahujú pružiny, ktoré majú svoje vlastné textilné puzdro. V mikrotaštičkovom matraci ich nájdete aj tisíc, v taštičkovom niekoľko sto. Zabezpečuje sa tak výborné rozloženie hmotnosti tela.

Latexové matrace

Sú elastické a mäkké, pre zvýšenie tvrdosti sa kombinujú napríklad s kokosovým vláknom alebo niektorým druhom peny. Tento typ vykazuje najmenšiu priedušnosť. Nie je vhodný pre alergikov.

Tipy pre dlhú životnosť matraca

Matrace sa vyrábajú so životnosťou na 10 – 15 rokov. Aby vám tento čas naozaj vydržali, dodržiavajte nasledovné zásady:

  • Pri nákupe počítajte s hmotnostnou rezervou, údaj na matraci znamená maximálnu nosnosť.
  • Aspoň raz mesačne matrac otočte. Bude sa lepšie vetrať a tiež ho rovnomerne zaťažíte z oboch strán.
  • Pre lepšie vetranie matraca nechávajte posteľ občas rozostlanú.
  • Na jeho ochranu používajte chránič matraca.

Post a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *