Back to top

Starostlivosť o ľanovú bielizeň

lenlan 17. októbra 2021 0 comments

Starostlivosť o ľanovú bielizeň a jej dodržiavanie, je dôležité, aby ľanová posteľná bielizeň naplnila vaše očakávania a mohli ste využívať všetky jej vlastnosti. Ako ju prať, sušiť a žehliť, vám poradíme v nasledujúcom článku. 

Starostlivosť o ľanovú bielizeň – ako prať 

Ľanové obliečky môžete prať v práčke pri 40 °C, v rukách alebo ju zaniesť do čistiarne. Prací prostriedok vyberajte s ohľadom na farebnosť obliečok podobne ako pri iných textíliách. Môžete použiť tiež mydlo na pranie. Bieliace prostriedky sú vhodné len na biele ľanové obliečky, pozor však na správny výber. Nepoužívajte bielidlá s obsahom chloritanov, ktoré by narušili štruktúru textílie. Ľan je pevný materiál, ktorý po vypraní vo vode s vyšším obsahom vápnika môže pôsobiť o niečo tvrdším dojmom. Ak máte tvrdú vodu, používajte pri praní zmäkčovač. 

Ľanová posteľná bielizeň potrebuje pri praní v práčke dostatok priestoru, aby sa priveľmi nepokrčila. Práčku preto neprepĺňajte. Ak periete v rukách, nezabudnite na dôkladné vypláchanie všetkých zvyškov pracieho prostriedku. 

Odstraňovanie škvŕn z ľanových obliečok

Odstraňovač škvŕn používajte s opatrnosťou. Najskôr si na skrytom kúsku obliečok vyskúšajte, či sa po jeho aplikácii nezmenia farby. Až potom ho použite priamo na škvrnu, nechajte chvíľu pôsobiť podľa návodu na obale a preperte. Na odstránenie mastných fľakov môžete použiť aj bežný saponát na riad. 

Starostlivosť o ľanovú bielizeň – sušenie 

Ľanové obliečky môžete sušiť v sušičke alebo ich necháte uschnúť prirodzene. Ak sa chystáte bielizeň vešať, aby vyschla vonku či na balkóne, dodržiavajte nasledovné zásady: 

  • Odstreďujte len na malých otáčkach — na vyšších otáčkach sa ľan priveľmi pokrčí. 
  • Obliečky nesušte na priamom slnku. Počas sušenia ich kontrolujte, aby priveľmi nevyschli, čo by vám sťažilo žehlenie. 

Pri sušení v sušičke nastavte strednú alebo nízku teplotu. Vyberte program s kratším trvaním, aby sa ľanové posteľné prádlo priveľmi nevysušilo. 

Starostlivosť o ľanovú bielizeň – žehlenie

Ľanové posteľné prádlo je dôležité žehliť, kým je ešte trochu vlhké, na najvyššej teplote s pridaním pary. Potom sa vám bude žehliť oveľa ľahšie aj bez potreby kropenia. Aby ste ochránili farby a zabránili neželanému lesku látky, žehlite z rubovej strany. Posteľné obliečky hneď po prežehlení neskladajte, ale nechajte ich voľne preschnúť. 

Post a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *