Back to top

Ako vybrať paplón

lenlan 29. augusta 2021 0 comments

Ako vybrať paplón, ktorý zabezpečí kvalitný spánok, ktorý vás osvieži? Správny výber paplónu prispieva k pocitu pohodlia počas celej noci. Jednotlivé paplóny sa však od seba odlišujú viacerými vlastnosťami. Ako zvoliť ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať?

Ako vybrať paplón – podľa materiálu

Pri výrobe paplónov sa používa niekoľko materiálov:

Paplóny z peria a páperia

Paplóny plnené perím a páperím majú vysokú hrejivosť, preto ich využijete aj v chladnom prostredí. Sú ľahučké, vzdušné a prekvapujú svojou mäkkosťou. Tento typ paplónov však nie je vhodný pre alergikov.

Paplóny plnené bavlnou

Bavlna sa najčastejšie používa na šitie vrchnej časti paplónov. Na trhu však nájdete aj paplóny, ktoré ju používajú ako výplň. Výhodou tohto materiálu je jeho priedušnosť, mäkkosť, pevnosť a stálosť tvaru. Tento typ je vhodný tiež pre ľudí, ktorí trpia alergiami.

Ovčia vlna

Materiál, ktorý vyniká svojimi tepelnoizolačnými vlastnosťami, je ovčia vlna. Môžete ju využiť v chladnom prostredí, kedy vás spoľahlivo zahreje. Ovčia vlna je vhodná aj pre alergikov, dobre odvádza vlhkosť od pokožky a je priedušná.

Paplóny s polyesterom

Jemnosť, pružnosť, výborné tepelnoizolačné vlastnosti a odolnosť — to sú prednosti výplne z polyesteru. Tento syntetický materiál je tvarovo stály a môžete ho často prať priamo v práčke. Je vhodný aj pre alergikov, má však o niečo kratšiu životnosť ako predchádzajúce výplne paplónov.

Výplň z hodvábu

Hodváb výborne reguluje teplotu, je ľahký, vzdušný a antibakteriálny. S výplňou z tohto materiálu si môžete zakúpiť spravidla tenšie paplóny.

Nanovlákno

Výplň paplóna z tohto syntetického materiálu si výborne zachováva tvar aj pri častom praní v práčke. Keďže sa v ňom nemnožia baktérie a roztoče, ocenia o aj alergici. Paplón s nanovláknom navyše dobre izoluje teplo a má nízku hmotnosť.

Ako vybrať paplón – podľa hrejivosti

Okrem materiálu, ktorým je paplón plnený, by ste sa mali zaujímať o jeho hrejivosť. Konkrétna voľba závisí od teploty v miestnosti, v ktorej spávate. Ak nie je počas roka vo vašej spálni stála teplota, mali by ste zvoliť jeden paplón na leto a jeden na zimu.

Ako vybrať paplón na leto

Letné paplóny, označované tiež pojmom chladivé, majú gramáž do 300 g/m2. Využijete ich v teplejších ročných obdobiach od neskorej jari až do jesene. O váš komfort počas spánku sa postará ich priedušnosť, ľahkosť a dobré odvádzanie vlhkosti.

Hrejivý paplón na zimu

Ak hľadáte riešenie pred chladnejšie mesiace, zvoľte hrejivý paplón. Zimné paplóny majú gramáž až do 1 200 g/m2. Vyrábajú sa s využitím viacerých vrstiev výplne, čím sa zvyšuje ich schopnosť udržiavať teplo.

Celoročné paplóny

Celoročné paplóny sú vhodné do miestností, v ktorých je počas celého roka približne rovnaká teplota. Ak bývate v oblasti, kde sa spálňa ani v lete priveľmi neprehreje, budú pre vás ideálnou voľbou. Vyrábajú sa v gramáži do 500 g/m2.

Ako vybrať paplón – správna veľkosť

Posledným parametrom, ktorý je potrebné pri nákupe zvážiť, je veľkosť paplóna. Rozmery, pod ktorými sa vám bude pohodlne spať, by mali presahovať vašu výšku približne o 20 – 30 cm. Šírka by mala byť o 30 cm väčšia od šírky hrudníka. Pri takýchto rozmeroch paplóna sa budete môcť zakryť bez toho, aby vám spod neho vytŕčali nohy alebo horná časť tela.

Bežný, predĺžený alebo dvojitý?

Bežný rozmer paplóna ja 140 x 200 cm, predĺžený má rozmery 140 x 220 cm. Ak vám s partnerom vyhovuje používať spoločnú prikrývku, vybrať si môžete tiež dvojitý paplón. Tie sa vyrábajú v rozmeroch 200 x 220 cm a 220 x 240 cm. Táto veľkosť poskytuje dostatok priestoru na spánok dvoch ľudí.

Post a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *