Back to top

Z akého materiálu vybrať posteľné obliečky

lenlan 22. augusta 2021 0 comments

Aké vybrať posteľné obliečky? Pri výbere posteľných obliečok často hľadíme najmä na dizajn, oveľa dôležitejším parametrom je však materiál, z ktorého sú vyrobené. Pripravili sme preto pre vás krátky prehľad materiálov, ktoré nájdete na trhu, ich výhod a nevýhod.

Materiály posteľných obliečok

Posteľné obliečky z rôznych materiálov sa od seba odlišujú úžitkovými vlastnosťami. Dbajte o to, aby ste zvolili taký, ktorý vám poskytne dostatočný komfort počas celej noci.

Bavlnené posteľné obliečky

Bavlnené obliečky vyrobené z čisto prírodného materiálu patria k najčastejšej voľbe zákazníkov. Bavlna je priedušná, dokáže rýchlo pohltiť vlhkosť a dobre drží tvar aj po mnohých opraniach. Okrem toho dostatočne rýchlo schne. Ak si vyberiete obliečky z bio bavlny, môžete sa spoľahnúť navyše na to, že z nej nebudú unikať žiadne zvyšky chémie používanej pri pestovaní bežnej bavlny.

Satén

Satén s jeho hladkým povrchom vyzerá veľmi luxusne, čomu zodpovedá aj jeho cena. Prírodný satén sa vyrába z bavlny s vyššou hustotou tkania. Dobre saje pot, má krásny lesk a vyniká prirodzenou mäkkosťou. Pri nákupe skontrolujte, či sa jedná o prírodný satén. V syntetickom prevedení, ktoré je lacnejšie, nedokáže dobre absorbovať vlhkosť. Okrem toho sa kĺže a zadrapujú sa do neho nechty. Jeho vzhľad tak čoskoro nebude taký príťažlivý, ako keď bol nový.

Krepové a flanelové posteľné obliečky

Krepové obliečky si získali obľubu pre svoju štruktúru, ktorá im dodáva zaujímavý vzhľad. Vyrábajú sa z bavlny, v porovnaní s ňou však majú ešte jednu výhodu — nie je potrebné ich žehliť.

Z bavlny sa vyrába tiež flanel. V porovnaní s bavlnenou látkou má flanel vyššiu gramáž. Je tiež teplejší, preto je vhodný najmä na zimu. Flanelové posteľné prádlo oceníte aj pre jeho mäkkosť.

Ľanová posteľná bielizeň

Takmer zabudnutý ľan môže vyriešiť dilemu na otázku aké vybrať posteľné obliečky. Oproti ostatným vyniká priedušnosťou. Ľan je nenáročný na pestovanie a vystačí si len s minimálnym množstvom živín, preto poteší aj tých, ktorí vyhľadávajú bio produkty. Ľanové posteľné prádlo má vynikajúce termoregulačné vlastnosti, lete vás dokáže ochladiť a v zime zahriať. Často sa v noci spotíte? Ľan dokáže rýchlo absorbovať viac vlhkosti ako bavlna a rýchlejšie aj vyschne. Pri používaní iste oceníte tiež výbornú stálosť farieb a tvaru obliečok.

 

Ak Vás láka ľan, možno Vás zaujme naša ponuka ľanových látok https://www.lenlan.sk/kategoria-produktu/lanove-latky/

Post a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *