Back to top
Share

Vyskúšali ste už mäkkosť ľanu?

lenlan 24. October 2021 0 comments

Ľan je prírodný materiál, ktorý vyniká svojím zaujímavým vzhľadom aj úžitkovými vlastnosťami. I keď je veľmi pevný, pri používaní časom nádherne zmäkne. To však zďaleka nie sú všetky jeho prednosti.

Je naozaj mäkký?

Možno si ešte pamätáte naškrobené ľanové obrusy našich starých mám. Tento tradičný materiál používali pre jeho jednoduché pestovanie a dlhú životnosť. Jeho pevné vlákna sú odolné voči oderu i roztrhnutiu. Túto vlastnosť ľanu môžete vyskúšať aj sami. Stačí, keď budete používať niekoľko ľanových utierok. Čo myslíte, na ktorej z nich spozorujete prvú dierku? Bude to bavlnená či ľanová utierka?

Predpraný ľan vás presvedčí o tom, aká môže byť táto textília neuveriteľne mäkká! Predpraný ľan získava ďalším praním dodatočnú jemnosť. Pri používaní vás osloví jeho hladký povrch a mierne opotrebovaný vzhľad.

Ľanu svedčí pokrčenie

Ľanové látky sú charakteristické pokrčeným vzhľadom, ktorý im dodáva na zaujímavosti. Obávate sa ťažšieho žehlenia? Tento prírodný materiál stačí prežehliť, kým je ešte mierne vlhký, a nechať rozprestretý dosušiť.

Pokiaľ sa vám jeho pokrčený vzhľad zapáči, ľanové oblečenie, posteľné obliečky či utierky nemusíte žehliť vôbec. Sušenie je možné tiež v sušičke na bielizeň, odkiaľ ho bude stačiť vybrať a poskladať hneď po skončení sušiaceho programu.

Ekologický a prospieva zdraviu

Ľan je rastlina, ktorá nie je náročná na pestovanie. V porovnaní s bavlnou má minimálne nároky na starostlivosť, hnojenie či zavlažovanie. Vďaka tomu sa z neho pri nosení neuvoľňujú do pokožky žiadne chemické látky.

Ľanové oblečenie je vhodné aj pre bábätká a ľudí so sklonom k alergiám. Má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti a nezadržiava vlhkosť, ktorá je živnou pôdou pre vznik plesní. Ľudí, ktorým spôsobuje problém prach, poteší aj to, že sa na povrchu ľanu nezachytáva. Ak si kúpite ľanové uteráky a osušky, iste oceníte mikromasáž pokožky, ktorú vám poskytnú pri každom utieraní. Ľan pokožku prekrví a prispieva k jej pružnosti a regenerácii.

Ľan v lete aj v zime

Ľahučké ľanové oblečenie oceníte i v tom najhorúcejšom počasí. Jeho priedušnosť a výborné odvádzanie potu od pokožky zabezpečia, že sa budete po celý deň cítiť príjemne. Ak sa priveľmi spotíte, ľan na vás veľmi rýchlo opäť uschne.

Tento prírodný materiál nachádza svoje využitie tiež v zime. Má totiž výborné termoregulačné vlastnosti a dokáže sa prispôsobiť okolitej teplote. V chladnom počasí udrží teplo ľudského tela a krásne vás zohreje.

Ľanové látky na kúsky, ktoré výborne vyzerajú

Ľanové látky sú materiálom, z ktorého si môžete ušiť takmer čokoľvek. Ľahké letné pyžamko, šortky, blúzky alebo šaty aj hrejivý nákrčník alebo spodnú bielizeň. V interiéri nádherne vyniknú ľanové doplnky, ako sú prestieranie či obrus. Nezabudnite na ľanové posteľné prádlo, ktoré sa postará o váš pohodlný spánok.

Post a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *