Back to top
Share
Uncategorized

Žehlenie ľanových výrobkov

lenlan 25. July 2021 0 comments

Žehlenie patrí k činnostiam, ktorým sa nevyhne žiadna gazdinka. I keď sa mnoho umelých materiálov žehliť nemusí, o tých prírodných to zväčša neplatí. Pritom ľan má neopakovateľnú krčivú štruktúru. Ak je pre Vás žehlenie nevyhnutnosťou, tak pre krásne vyhľadené oblečenie a bytový textil z ľanu máme pre vás niekoľko praktických tipov.

Ako na žehlenie ľanu

Ľan sa vyznačuje jeho typickou krčivosťou, ktorá k nemu tak trochu patrí. Ak uprednostňujete všetko dokonale žehlené, postačí len dodržať niekoľko zásad:

  1. Pri sušení ľan nežmýkajte. Žmýkaním v rukách alebo na vysokých otáčkach v práčke sa textília pokrčí.
  2. Vodu je potrebné odstrániť len odstredením na najmenších otáčkach. Ak ste prali v rukách, vodu len jemne vytlačte. Ešte mokrú bielizeň potom rozprestrite na vodorovný podklad.
  3. Sušenie vo vodorovnej polohe v dobre vetranej miestnosti zjednodušuje žehlenie ľanu.
  4. Žehlite skôr, než sa textil celkom vysuší. Ľanové oblečenie, utierky, uteráky či posteľná bielizeň by mali byť ešte trochu vlhké.
  5. Ak ste ich predsa len dosušili úplne, bude potrebné ich nakropiť pomocou rozprašovača. Zároveň zapnite na žehličku program s použitím maximálneho množstva pary.
  6. Ľanový textil sa žehlí na najvyššej teplote s pridaním pary. Tenšie látky s menšou gramážou postačí ožehliť z jednej strany. Ak žehlíte utierky alebo uteráky s vyššou gramážou, odporúča sa urobiť to z oboch strán.

V závislosti od výrobného procesu môže byť ľan ešte dosť tvrdý. A až po viacerých opraniach je postupne mäkší. Bude tiež príjemnejší na dotyk. Staršie ľanové oblečenie a posteľná bielizeň sa žehlia ľahšie.

Ako na zmäkčenie ľanu

Ľan s jeho pevnou štruktúrou sa vám môže zdať tvrdší ako bavlna či iné materiály. Príjemnú mäkkosť často získa až po niekoľkých opraniach. Nové ľanové posteľné obliečky či iné kúsky v krátkom čase zmäknú, ak do prania pridáte zmes sódy bikarbóny a octu. Pre prevoňanie bielizne a tiež jej zmäkčenie môžete použiť guličky do sušičky.

Post a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *