Back to top

Starostlivosť o ľanové výrobky

lenlan 23. augusta 2023 0 comments

Starostlivosť o ľan nie je vôbec zložitá. Postačí, ak dodržíte niekoľko pravidiel a prírodný ľan už nebudete chcieť vymeniť za nič iné. Pritom mnoho ľudí odrádza od kúpy ľanových výrobkov práve predstava o náročnej starostlivosti o tento materiál. 

Starostlivosť o ľan – ako prať?

Bojíte sa zdĺhavého ručného prania? Žiadny strach. Ľanové výrobky môžete pokojne oprať aj v práčke bez toho, že by ste ich akokoľvek poškodili. Pri praní ľanu máte preto tri možnosti – ručné pranie, pranie v práčke a alebo ho môžete odniesť do čistiarne.

Zásady prania ľanu v práčke

Pranie ľanu doma v práčke nie je nič zložité. Pokiaľ ste sa rozhodli pre túto možnosť, postačí, ak sa budete držať nasledovného postupu:

  1. Znečistené ľanové obliečky, uteráky či obrusy voľne povkladajte do bubna práčky. Ten príliš neprepĺňajte, stačí len do 2/3 objemu. Ľan pri praní nasaje veľa vody a mohol by váš spotrebič preťažiť. Okrem toho sa bude tkaniva vďaka tomu menej krčiť.
  2. Pri rozdeľovaní bielizne dodržujte rovnaké pravidlá ako pri praní oblečenia zo syntetického materiálu. Biele ľanové výrobky perte oddelene od tých farebných. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k nenávratným zmenám farieb.
  3. Spolu s ľanovými textíliami môžete prať aj výrobky z iných prírodných látok. Neodporúčame ich však dávať do práčky spolu so syntetickými materiálmi. Ich pôsobením by sa mohli začať žmolkať.
  4. Ľan perte na jemnom pracom cykle s nízkymi otáčkami počas pláchania. Teplota vody by mala byť 30 maximálne 40 °C. Pri vyšších teplotách neperte, prírodný ľan by sa zbehol a oblečenie by stratilo svoju pôvodnú veľkosť.

Aký prací prostriedok použiť? Na pranie ľanových textílií zvoľte jemné tekuté pracie prostriedky alebo mydlo na pranie. Poslúži vám aj prášok na pranie s vhodným zložením. Vyhnite sa agresívnym bielidlám a prípravkom s obsahom chlóru. Pri praní takisto nepoužívajte aviváž. Ak chcete ľanové obliečky a uteráky prevoňať, použite guličky na sušenie vlny, ktoré sa pridávajú do sušičky.

Ručné pranie

Pri praní ľanu v ruke použite, rovnako ako pri praní v práčke, jemný prací prostriedok alebo mydlo na pranie. Následne dôkladne prepláchajte vo väčšom množstve vody, aby ste sa zbavili všetkých zvyškov prostriedku na pranie. Žmýkajte jemne, snažte sa vodu len vytlačiť. Eliminujete tak jeho krčenie, čo vám neskôr ušetrí prácu pri žehlení.

Ako na škvrny?

Nežiaduce škvrny z ľanových výrobkov môžete odstrániť viacerými spôsobmi. Prvou je použitie odstraňovačov škvŕn. Dajte si ale pozor na ich zloženie. Nemali by obsahovať chlór, ktorý je veľmi agresívny a mohol by narušiť štruktúru látky. Rovnako odporúčame ešte pred samotným nanesením na škvrnu na málo viditeľnom mieste vyskúšať pôsobenie vybraného prípravku. Vyhnete sa tak nepríjemnému prekvapeniu v podobe znehodnotenej obliečky alebo uteráku.

Na odstránenie väčšiny škvŕn vám však postačí obyčajný tekutý prací prostriedok alebo mydlo na pranie. 10 – 15 minút pred praním ho naneste priamo na zašpinené miesto a nechajte pôsobiť. V prípade odolnejšej škvrny môžete postihnuté miesto zaprať. Následne vložte do práčky a v praní pokračujte ako obyčajne.

Mastné fľaky vám pomôže odstrániť kuchynský saponát. Naneste ho na znečistené miesto a operte. Pred praním môžete nechať pár minút pôsobiť.

Bielenie ľanu

Časom možno budete chcieť vaše biele ľanové výrobky vybieliť. Pozor, nebieľte farebné kúsky alebo tie s potlačou, ktoré by sa mohli znehodnotiť. Vyberte si neagresívny prostriedok bez obsahu chlóru. Pri aplikácii postupujte podľa návodu na obale vybraného produktu. Týmto spôsobom odstránite aj odolné škvrny od trávy.

Ako zmäkčiť ľan?

Ľan je prirodzene tvrdší materiál v porovnaní s bavlnou a inými textíliami. Jeho zmäknutie sa väčšinou dostaví po niekoľkých pracích cykloch. Ak chcete tento proces urýchliť, pridajte do prania ½ šálky sódy bikarbóny. Pomôcť môžu tiež guličky na sušenie vlny, ktoré ľanovú bielizeň navyše navoňajú. Pridávajú sa po opraní do sušičky.

Starostlivosť o ľan – sušenie ľanu

Ľanové výrobky môžete sušiť na sušiaku alebo v sušičke. V prvom prípade rozložte ľanové obliečky, uteráky či obrusy na sušiak, ktorý umiestnite mimo priameho slnečného žiarenia. Nezabudnite vyhladiť okraje, aby sa nepokrčili.

Ak sa rozhodnete použiť sušičku, oprané ľanové výrobky do nej vložte a zapnite jemný program s kratším trvaním a nižšou teplotou. Pridať môžete guličky na sušenie vlny, ktoré bielizeň prevoňajú a zmäkčia. Keď bude ľan ešte jemne vlhký, vyberte ho a rozložte na posteľ alebo iný rovný povrch. Zabránite tak jeho pokrčeniu a ušetríte si čas strávený pri žehlení.

Starostlivosť o ľan – ako žehliť

Ľan je krčivý materiál, a preto ho budete potrebovať skôr či neskôr vyžehliť. Potrebu žehlenia môžete značne obmedziť správnym postupom prania a sušenia. Pri ručnom praní oblečenie, obliečky a iné kúsky príliš nežmýkajte. Žmýkanie totiž zvyšuje jeho krčivosť. Vodu z látky je lepšie povytláčať. Ak periete v práčke, nastavte čo najnižšie otáčky odstreďovania. Práčku ani sušičku príliš neprepĺňajte, aby mala ľanová látka viac priestoru. Pri prirodzenom sušení na sušiaku ľanové výrobky čo najviac vyrovnajte.

V rámci starostlivosti o ľan sa vám oplatí dodržať ešte jedno odporúčanie pri sušení v sušičke. Prácu vám uľahčí, ak vyberiete ľanovú bielizeň ešte pred dosušením a rozložíte ju na posteľ. Vďaka tomuto s veľkou pravdepodobnosťou žehlenie ani nebude potrebné.

Pri žehlení dodržiavajte nasledovné zásady:

  1. Ľanové obrusy, utierky, obliečky a oblečenie žehlite, kým sú ešte jemne vlhké. Ak už stihli kompletne uschnúť, zvlhčite ich pomocou rozprašovača.
  2. Pri žehlení použite program s parou a nadstavte si najvyššiu teplotu.
  3. Obliečky a oblečenie žehlite z rubovej strany, lícom dnu.
  4. Textílie s nižšou gramážou postačí vyžehliť len z jednej strany. Uteráky a oblečenie s vyššou gramážou vyžehlite z oboch strán.
  5. Po žehlení ľanové výrobky hneď neskladajte. Nechajte ich najprv prirodzene dosušiť na posteli alebo inom rovnom povrchu.

Ako ľan prirodzene každým ďalším praním mäkne, znižuje sa aj jeho krčivosť. Staršie a dlhšie používané kúsky sa vám tak budú žehliť ľahšie.

Ak Vás tento článok inšpiroval, môžete si pozrieť našu ponuku ľanových látok.

Post a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *