Back to top

Praktické tipy na šitie z ľanu

lenlan 20. júna 2021 0 comments

Ako šiť z ľanu? Na čo si dávať pozor? Ak radi šijete, tak tento materiál si určite obľúbite. V začiatkoch Vám určite pomôžu aj našich zopár praktických tipov. Ľan je určite dobrou voľbou. 

Prečo sa z ľanu dobre šije?

Ľan vás pri práci za šijacím strojom poteší svojou pevnosťou. Ľahko sa s ním manipuluje počas strihania aj samotného šitia. Ak ste v šití len začiatočníkom, jeho mierne pokrčený vzhľad ľahko skryje drobné nedostatky. Ľan je výborným materiálom na šitie oblečenia, posteľnej bielizne a textilných doplnkov do domácnosti. Môžete ho prať v práčke aj sušiť v sušičke.

Ako šiť z ľanu – na čo si dávať pozor

Pred tým, ako sa pustíte do strihania látky, je potrebné ľan vyzrážať praním na vyššej teplote. Všetky prírodné textílie sa totiž pri prvom praní mierne zrazia. Počas následných praní už ľan svoje rozmery nebude meniť. Výrobok preto strihajte až po opraní a ožehlení metráže. Jednotlivé diely bude potrebné začistiť endlovacím stehom, aby sa nepárali, a až potom ich zošiť.

Ako vybrať ľan na svoje výrobky

Ľanová metráž môže mať rozličnú gramáž. Pri výbere si preto skontrolujte tento údaj. Tenšie textílie s nižšou gramážou sú vhodné na šitie letného oblečenia. Ľanová posteľná bielizeň sa šije z metráže so strednou gramážou. Ak by ste chceli ušiť bytové doplnky, ktoré budú vystavené častému namáhaniu, napríklad podsedáky do kuchyne, odporúčame ľan s vyššou gramážou. Pri nákupe skontrolujte, či je ľanová látka vyzrážaná alebo nie. Tomuto údaju prispôsobte rozmery, ktoré zakúpite.

Ako šiť z ľanu – strih a steh

Potom, ako si látku operiete a vyžehlíte, môžete začať s kreslením vzoru. Strih si k ľanu prišpendlite a obkreslite krajčírskou kriedou, prípadne ceruzkou. Nezabudnite skontrolovať, ako jednotlivé časti strihu kopírujú prirodzenú textúru látky. Pri strihaní používajte ostré krajčírske nožnice. Ak nemáte overlock, aby ste sa vyhli rozstrapkaniu dielov na okrajoch, použite endlovací steh. Jednotlivé diely následne zošite. Po dokončení hotový výrobok operte v chladnej vode a vyžehlite.

A keď sa chcete zaľúbiť do ľanu, tak hneď si môžete vybrať z našich látok https://www.lenlan.sk/kategoria-produktu/lanove-latky/

Post a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *